Witam na blogu mojej kancelarii adwokackiej. Znajdą tutaj Państwo informacje i ciekawostki z zakresu prawa oraz świadczonych przeze mnie usług prawnych.

Artykuły

Jakimi sprawami zajmuje się adwokat, a jakimi radca prawny?

Wybór prawnika może być kluczowy dla sukcesu w sprawie sądowej czy negocjacjach. Czy warto zdecydować się na adwokata, czy może lepiej postawić na radcę prawnego? Poznaj różnice między tymi zawodami i dowiedz się, który z nich będzie najlepszym wyborem dla Twojej sytuacji.

Czytaj dalej
Artykuły

Jak uniknąć podatku od darowizny?

Darowizna to popularny sposób przekazywania majątku na rzecz bliskich osób. Warto jednak pamiętać, że może wiązać się z koniecznością zapłaty podatku. Czy istnieją sposoby na uniknięcie tego obciążenia? I czy warto skorzystać z usług adwokata, aby upewnić się, że wszystko zostanie załatwione zgodnie z prawem? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania i przedstawić możliwości, jakie daje polskie prawo w zakresie darowizn.

Czytaj dalej
Artykuły

Jak ustalany jest podział majątku przy rozwodzie?

Rozwód to zawsze trudny okres dla małżonków, który niesie za sobą wiele zmian w życiu osobistym i majątkowym. Jednym z kluczowych aspektów, który musi być uregulowany podczas tego procesu, jest podział majątku wspólnego. W przypadku rozwodu majątek ten musi zostać podzielony między byłych małżonków. Aby uniknąć nieporozumień i sporów sądowych, warto zgłosić się do adwokata specjalizującego się w sprawach rozwodowych i podziału majątku.

Czytaj dalej
Artykuły

Jak uzyskać podwyższenie alimentów?

W życiu każdego rodzica, który zobowiązany jest do płacenia alimentów na rzecz swojego dziecka, może nadejść moment, w którym konieczne staje się podwyższenie kwoty świadczenia. Sytuacja taka może mieć miejsce na przykład w przypadku wzrostu kosztów utrzymania dziecka, zmiany jego potrzeb edukacyjnych czy zdrowotnych, a także w sytuacji poprawy sytuacji materialnej rodzica alimentacyjnego. Warto wtedy rozważyć zgłoszenie się do kancelarii adwokackiej, która pomoże w odpowiedni sposób przygotować wniosek o podwyższenie alimentów.

Czytaj dalej
Artykuły

Czy można unieważnić kredyt we frankach szwajcarskich?

Kilkanaście lat temu w Polsce wiele osób zdecydowało się na kredyty hipoteczne w walucie franka szwajcarskiego, gdyż były one oferowane na bardziej korzystnych warunkach niż kredyty w złotówkach. Nikt nie spodziewał się tego, że waluta ta tak diametralnie zmieni swoją wartość. Wraz z pogorszeniem kursu franka szwajcarskiego, rata kredytu znacznie wzrosła, co spowodowało, że wiele osób znalazło się w bardzo trudnej sytuacji finansowej.

Czytaj dalej
Artykuły

Czym jest zachowek i komu przysługuje?

Zachowek to instytucja prawa spadkowego, która gwarantuje członkom najbliższej rodziny zmarłego otrzymanie określonej części spadku, nawet gdy spadkodawca zdążył ich wydziedziczyć. Warto wiedzieć, jakie są przesłanki do dochodzenia zachowku, gdyż może to pozwolić na uniknięcie konfliktów rodzinnych czy sądowych.

Czytaj dalej
Artykuły

Jak odwołać darowiznę?

Darowizna to dobrowolny transfer pieniędzy, towarów lub usług od jednej osoby, lub organizacji do drugiej. Darowizny są często przekazywane w formie gotówki, ale mogą być również przekazywane w formie towarów lub usług. Darowizny mogą być przekazywane osobom fizycznym, organizacjom lub organizacjom charytatywnym.

Czytaj dalej