Zachowek to instytucja prawa spadkowego, która gwarantuje członkom najbliższej rodziny zmarłego otrzymanie określonej części spadku, nawet gdy spadkodawca zdążył ich wydziedziczyć. Warto wiedzieć, jakie są przesłanki do dochodzenia zachowku, gdyż może to pozwolić na uniknięcie konfliktów rodzinnych czy sądowych.
Zachowek jako element prawa spadkowego
Zachowek stanowi wyjątek od zasady swobodnego rozporządzania majątkiem przez spadkodawcę. Choć każdy ma prawo decydować o podziale swojego dorobku na przyszłość, nie można całkowicie zapomnieć o tych, którzy ze względu na swoją pozycję w rodzinie mają szczególne potrzeby, np. dzieci czy małżonka. Zachowek ma na celu zabezpieczenie bytu materialnego tych osób, a jego wysokość nie może być mniejsza niż połowa wartości udziału, jaki przypadałby im na mocy dziedziczenia ustawowego. Aby się o niego starać warto skorzystać z usług kancelarii adwokackiej. Skuteczny adwokat w Końskich to Tomasz Bańbura, specjalista od prawa cywilnego oraz karnego.
Komu przysługuje zachowek
W świetle polskiego prawa zachowek przysługuje przede wszystkim dzieciom zmarłego, niezależnie od ich wieku i sytuacji materialnej. Oprócz dzieci, uprawnionymi do zachowku są także małżonek oraz rodzice spadkodawcy, o ile nie byli uprzednio pozbawieni praw rodzicielskich. Warto dodać, że uprawnienie do zachowku przysługuje również niepełnoletnim dzieciom zmarłego oraz dzieciom z pierwszego małżeństwa jego małżonka. W przypadku, gdy uprawniony do zachowku nie jest spadkobiercą ustawowym, może wystąpić o jego przyznanie w drodze sądowej. Warto jednak mieć na uwadze, że wniosek o zachowek musi być złożony w terminie roku od dnia, w którym osoba uprawniona dowiedziała się o swoim uprawnieniu oraz o otwarciu spadku.